Poruchy erekce, vše, co potřebujete vědět

Erektilní dysfunkce neboli problémy a různé poruchy erekce trápí v Čechách 50 % mužů nad 50 let a samozřejmě i spoustu mladších. Obecně můžeme použít jednoduchý ukazatel – jaké je číslo vaší věkové skupiny (třeba 70 let), zhruba tolik procent mužů (70 %) má problémy s poruchou erekce. 

Jde tedy o problém, který obvykle přichází se stoupajícím věkem, ale nevyhýbá se ani mladším mužům. Zároveň s tím, čím je muž s poruchou erekce mladší, tím je větší nebezpečí, že je dysfunkce způsobená nějakou jinou nemocí, nerovnováhou nebo psychikou.

Spousta mužů problémy s erekcí řeší jen doma za zavřenými dveřmi. Není nic špatného na tom hledat vlastní alternativy a nespoléhat jen na doktory (a naše stránky vám v tom pomůžou). Nicméně. I tak vám radíme alespoň jednou k doktorovi zajít. Potíže s erekcí totiž mohou ukazovat i na vážnější zdravotní problémy, a proto je na místě komplexnější vyšetření. 

Jakmile se ukáže, že je s vámi jinak vše v pořádku, klidně nezůstávejte jen u viagry a hledejte po vlastní ose nová řešení, které vám pomůžou zase dosáhnout pevné a spolehlivé erekce i bez prášků. Existují.

Příznaky erektilní dysfunkce

O poruše erekce mluvíme v případě, že se objevuje delší dobu a provází až 20 % pokusů o sex

Jinými slovy, když vám jednou za čas zvadne, není z toho vůbec potřeba dělat vědu. To není jen fráze hodných dam, ale vážně je to normální, speciálně při pití alkoholu nebo v psychicky nebo fyzicky náročnějších obdobích. Teprve když jde o dlouhodobější problém bez zjevné příčiny, je na místě začít ho řešit s doktorem (ale pokud zažíváte první selhání erekce, určitě můžete udělat spoustu pro to, aby se problém nerozvinul).

Porucha erekce může být kompletní nebo částečná. Při té kompletní, která je vážnější a není příliš častá, se erekce neobjevuje vůbec, ani ve spontánní formě (bezděčná noční nebo ranní erekce) ani při masturbaci. Částečná porucha se objevuje jen občas a spontánní nebo masturbační erekce často není ovlivněná vůbec.

Kromě nedostatečně tvrdé nebo mizící erekce bývá dalším příznakem i celkově menší chuť k sexu.

Vaše nejčastější otázky k příznakům poruch erekce

Co dělat, když se mi nechce postavit?

V první řadě opravdu jděte k doktorovi. Ten zkontroluje, že nejde o vážnější problém, a pak vám může předepsat léky až s 85% účinností. A pokud nechcete skončit na lécích, nemusíte. Na našich stránkách najdete další způsoby, jak si s poruchou erekce poradit. Nicméně opravdu začněte u toho doktora.

Co poruchy erekce způsobuje?

Příčin může být celá řada. Ve vyšším věku nemusí erektilní dysfunkce znamenat vůbec nic jiného než přirozené stárnutí. Také ale může ukazovat na špatný životní styl, stres, depresi, chronickou únavu nebo přílišné užívání léků nebo alkoholu. Někdy může být na vině vážnější nemoc, nejčastěji to bývá cukrovka, ateroskleróza, vysoký krevní tlak nebo nervová porucha.

Jak se erektilní dysfunkce pozná?

Člověk ji pozná bezpečně, protože neumožňuje sexuální styk. Erekce může být na začátku pevná a postupně ochabnout nebo může být pevná, ale ne tolik, aby umožňovala styk. Někdy erekce nepřichází vůbec.

Jaké jsou následky poruchy erekce?

To hlavní je vám jistě jasné, neuspokojivý nebo žádný sex. To přirozeně znamená i problém s přivedením partnerky do jiného stavu a samozřejmě jde i o zdroj nepohody a napětí ve vztahu. Další důsledky erektilní dysfunkce ale nemusí být tak jasné. Problémy s erekcí mohou vést i k nízkému sebevědomí, ke stresu až depresím.

Kdy jít kvůli problémům s erekcí na urologii?

Jak už bylo řečeno, nejde “jen” o kvalitu sexuálního života a vztahů. Poruchy erekce mohou ukazovat i na vážnější nemoc, a proto je vždy na místě zajít za doktorem. Lékařský obor řešící problém s erekcí je urologie. Proto si najděte dobrého urologa a raději to nepodceňujte. (Můžete samozřejmě zajít i rovnu za sexuologem nebo nejprve navštívit svého praktického doktora, každý z těchto doktorů by si měl poradit.)

Pokud chcete nejdřív jistotu, že opravdu máte problémy s erekcí, které je už třeba řešit, česká urologická společnost vytvořila dotazník, který vám pomůže se základní diagnostikou.

Mimochodem, úspěšnost léčby a pomocných opatření je dnes na velmi vysoké úrovni. To by vás snad k návštěvě urologie mohlo motivovat.

Jak vypadá vyšetření na urologii při problémech s erekcí

Chápeme, že vyšetření na urologii nepatří mei ta nejpříjemnější. Když ale budete vědět, co vás čeká, zvládnete to lépe.

Vyšetření obvykle vypadá takto:

  • Pohovor. Urolog potřebuje zjistit dostatek informací o vás, vašich problémech i zdravotním stavu rodiny. Můžete třeba dostat podobný dotazník.
  • Prohlídka. Doktor vás šetrně vyšetří hmatem i ultrazvukem.
  • Odběr krve. Je potřeba zjistit vaše hormonální hladiny a prošetřit rizikové faktory vzniku erektilních dysfunkcí. 
  • Další vyšetření. Pokud je to nutné, provádí se další sonografické vyšetření průtoku krve v penisu.
  • Stanovení léčby. Urolog vybere nejvhodnější léčbu pro zmírnění nebo odstranění vašich problémů.

Vyšetření pěkně popisuje Andrologická klinika, takže pokud vás zajímá víc detailů, určitě se mrkněte na jejich stránky o vyšetření problémů s erekcí na urologii.

Vaše nejčastější otázky ohledně urologie

Jak se na urologii objednat?

Buď můžete nejprve zajít za svým praktickým doktorem, který vás tam nejspíš sám pošle. Jeho doporučení však není pro objednání na urologii nutné, takže si můžete rovnou najít vhodnou urologii a objednat se.

Čím se zabývá urologie?

Jde o lékařský obor zabývající se problémy močového a pohlavního ústrojí. Kromě problémů s erekcí tak urologie řeší i potíže s vylučováním nebo onemocnění ledvin.

Dostanu na urologii léky na erekci?

Pravděpodobně ano. Dnešní léky na erekci dosahuj až 85% účinnosti, takže vám asi udělají radost  a zase vás vrátí do hry (a pokud ne, nastupují další řešení). Nezapomeňte ale na to, že vám problémy s erekcí něco říkají a že je dobrý nápad řešit to i jinak než jen léky.

Jak probíhá vyšetření na urologii u mužů?

Vyšetření začíná rozhovorem o vašem zdravotním stavu a problémech. Dále je třeba provést hmatové vyšetření, většinou následované ultrazvukem a vyšetřením prostaty. Prohlídka je sice nepříjemně intimní, ale je krátká a ohleduplná a brzy to budete mít za sebou. Jestli vás zajímá víc detailů, podívejte se na poslední odstavec předchozího textu o vyšetření na urologii. 

Kam zajít s poruchou erekce?

Nejlepší místo je urologie, která se na tyto problémy úzce specializuje. Také můžete zajít za sexuologem, který by o problémech s erekcí měl také vědět vše. Můžete jít i přímo za svým praktickým doktorem, který vás sám nasměruje dál.

Jaké jsou příčiny poruch erekce?

Erektilní dysfunkce může mít fyzické i psychické příčiny. A občas je to kombinace obojího. Například se objeví menší problém s erekcí kvůli krátkodobému vyčerpání. Normálně by problém zmizel s únavou a zase by vše bylo fajn. Jenže když se tím začnete stresovat a trápit se, problém se právě díky tomu může rozvinout.

Fyzické příčiny poruchy erekce:

  • Užívání tabáku
  • Alkohol a jiné návykové látky
  • Některé léky
  • Nedostatek spánku
  • Špatný životní styl
  • Obezita
  • Nízká hladina testosteronu
  • Vysoká hladina cholesterolu
  • Vysoký krevní tlak
  • Úraz nebo operace v oblasti pánve nebo míchy
  • Léčba rakoviny prostaty nebo zvětšené prostaty
  • Cukrovka
  • Nemoci srdce
  • Ateroskleróza
  • Peyronieho choroba
  • Metabolický syndrom
  • Parkinsonova choroba
  • Roztroušená skleróza

Mezi příčinami problémů s erekcí jsou i nepříjemné diagnózy. Chce to zůstat v klidu – často jde opravdu jen o problém únavy, vyššího věku nebo špatného životního stylu. Přesto by při opakovaných problémech měla být na místě prohlídka u odborného doktora.

Psychologické příčiny problémů s erekcí:

  • Časté sledování pornografie (může vést k problémům vzrušit se při běžném sexu)
  • Pocit viny při sexu
  • Problémy ve vztahu, nespokojenost se sebou nebo s partnerem
  • Stres, dlouhodobé napětí
  • Úzkosti, deprese
  • Duševní poruchy

V těchto případech by problémy s erekcí možná pomohl lépe vyřešit psycholog než urolog. Nebo změna partnera, práce, přezkoumání života a vašeho směru…

Vaše časté otázky týkající se příčin poruch erekce

Co zhoršuje erekci?

Velkou příčinou problémů s erekcí bývá stav cév. Erekce je totiž především o proudění krve do penisu. Když je proudění krve nízké, erekce funguje špatně. Často jsou tedy důvodem erektilní dysfunkce nemoci jako cukrovka, vysoký cholesterol i krevní tlak nebo ischemická choroba srdce. Druhou velkou příčinou bývají nervy. Pro kompletní seznam příčin se podívejte na dva seznamy výše.

Proč mi při sexu nestojí?

Možná jen a pouze proto, že jste unavený, stresovaný nebo máte za sebou až moc práce nebo večírků. Občas je na vině také obezita, nedostatek pohybu, špatný životní styl. Ale může to způsobovat i vážnější onemocnění. Mrkněte na seznamy příčin poruch erekce nad otázkami.

Jak vylepšit kvalitu erekce

Všichni víme, že není příliš zdravé hodně pít a kouřit, cpát se průmyslově zpracovaným jídlem, nehýbat se a mít spoustu starostí. Není to dobré ani pro vás, ani pro kvalitu erekce.

Kromě toho jí neprospívá především cukrovka, srdeční onemocnění, nadváha, náročné operace, ozařování při rakovině, úrazy, užívání některých léků (často třeba léků na bolest, vysoký tlak, antihistaminik nebo antidepresiv).

Prevence erektilních dysfunkcí (a základní léčba):

Hlavně pokud víte, že některé příčiny poruch erekce jsou i ve vašem životě, je určitě dobrý nápad prevence. Můžete toho udělat docela dost:

  • Choďte na preventivní prohlídky k doktorovi. To vždy dobrý nápad, který vás může uchránit před spoustou problémů. Nejen těch s erekcí.
  • Pokud trpíte chronickými zdravotními problémy, spolupracujte s doktorem na své léčbě (to platí především v případě cukrovky, vysokého tlaku a onemocnění srdce).
  • Cvičte! Pokud vás nelákají tělocvičny, mnohé průzkumy z poslední doby naznačují, že mezi nejzdravější a nejlepší formu cvičení stejně patří svižné procházky. Ideálně ty v přírodě.
  • Přestaňte kouřit a omezte alkohol a jiné nezdravé látky. Těžké, ale zatraceně užitečné. Položte si otázku – co vás baví víc: kouřit dehtové tyčinky, nebo si nechat kouřit…?
  • Celkově myslete na své zdraví a občas si místo párků dejte misku zeleniny. A klidně častěji než občas.
  • Vyhněte se stresu. Pokud například nesnášíte svoji práci, určitě si dokážete najít jinou…
  • Své problémy řešte. Pokud máte dlouhodobě úzkosti a špatnou náladu, najděte si způsob, jak se jich zbavit. Mnoha lidem funguje cvičení, meditace, zdravý životní styl, omezení negativních pořadů v televizi… a samozřejmě také profesionální terapie. Najděte si svou cestu a nenechte se životem vydeptat až k rezignovanosti.

Vaše časté otázky ohledně vylepšení erekce

Jak se řeší problémy s erekcí jakékoliv příčiny?

Ideální je o stanovení správné léčby požádat doktora, který vám ji udělá na míru. Často se využívají tyto techniky:

  • běžné léky podporující proudění krve v penisu, což vede k pevnější erekci (typu viagra, obvykle se užívají před plánovaným sexem a jde o nejběžnější řešení problémů s erekcí)
  • podtlaková pumpa, která mechanicky zajišťuje lepší přívod krve do penisu (to můžete vyzkoušet i bez předpisu od doktora)
  • injekčně aplikované léky
  • léky aplikované do močové trubice
  • léčba rázovou vlnou
  • operace

Pokud vás prášky nelákají a chcete něco neinvazivního bez možných vedlejších následků, určitě prozkoumejte naše stránky. Najdete na nich různé jiné typy řešení a léčby. Výborná je například vakuová pumpa, která na rozdíl od většiny prášků pomáhá erektilní dysfunkci přímo léčit (hodně ji doporučují i doktoři). Určitě zkuste i cvičení a doplňky stravy. A pak to hlavní – změnu životního stylu.

Jak prodloužit erekci?

Existují různé rady i pomůcky, jak prodloužit výdrž erekce. Od vakuových pump, přes erekční kroužky až k bylinkám na podporu sexuální výdrže. Zmíněné hračky jsou prokazatelně účinné a bylinky také nejsou jen podvod šarlatánů (alespoň některé, které skutečně zvyšují průtok krve v penisu, takže mají na erekci skutečně dobrý vliv). Mezi ty nejúčinnější patří kotvičník zemní, maca peruánská a ženšen pravý.

Prozkoumejte naše stránky a najdete spoustu užitečných tipů.

Jaká je nejlepší léčba poruchy erekce?

Nejde jednoduše říct, že tohle nebo támhleto vás spasí. Pokud vám to nějaké zázračné tabletky tvrdí, dejte si na ně pozor. Nic v téhle oblasti není zaručené. Každý totiž funguje jinak a má trochu jiný důvod erektilní dysfunkce. Proto je i ideální léčba problémů s erekcí u každého jiná a s nejlepším přístupem právě ve vašem případě by vám měl poradit urolog nebo sexuolog.

Co jde o běžné postupy léčby poruch erekce, tady máte ty základní:

1. Léky podávané ústně

Je otázka, jestli můžeme mluvit o léčbě. Jde o léky typu viagra, které si vezmete před plánovaným sexem a ony už se postarají o pevnou erekci. Tyto léky mají velmi vysokou účinnost (až 85 %). Je ovšem otázka, do jak velké míry můžeme mluvit o léčbě… problém sice v tu chvíli tabletky vyřeší, ale pravděpodobně vás ho v budoucnu nezbaví. Ale určitě to konzultujte s doktorem, medicína jde stále dopředu, a třeba už existují i tabletky, které poruchy erekce opravdu léčí. 

Nicméně, bod číslo dvě a tři dávají smysl vždy, i při braní léků a čehokoliv jiného:

2. Změna životního stylu a doplňky stravy

Popřemýšlejte o tom, které nezdravé zvyky ve vašem životě by mohly problém způsobovat a zkuste se jich zbavit. To je asi ten nejrozumnější a nejzdravější způsob léčby (mírnějších) problémů s erekcí. Samozřejmě, nečekejte výsledky během měsíce. Změna životního stylu je dlouhodobá záležitost a jde ideálně o podporu jiného typu léčby nedostatečné erekce. Pokud máte problémy jen mírné a občas, určitě si s ní ale můžete vystačit.

V rámci snahy o lepší výživu těla zkuste i doplňky stravy. Existují různé bylinky, které se od pradávna využívají na podporu erekce a často mají skvělé výsledky. Často – ne vždy. Opět platí to, že příčina problému je u každého jiná a co funguje u jednoho, nemusí fungovat u druhého. Změna je také postupná a projeví se až časem. Přesto především (ale ne pouze) bylinky jako maca, kotvičník a ženšen rozhodně stojí za zkoušku.

3. Cviky na posílení erekce

Penis sice technicky není sval, ale čím méně ho používáte, tím více ochabuje. Není nad slunce jisté, že to bude mít efekt (a určitě to nebude ze dne na den), ale je velká šance, že se při vytrvalosti dostaví výsledky. A pokud ne, pravděpodobně jsou vaše problémy s erekcí způsobeny nějakou vážnější příčinou. Cvičení vám ale v každém případě jedině prospěje (tedy pokud cvičíte správně!).

Existují různé cviky na posílení erekce, které vám nezaberou mnoho času, ale mohou změnit úplně všechno. Určitě je vyzkoušejte.

4. Vakuové pumpy

Pumpy lékaři doporučují hlavně tehdy, když léky příliš nefungují, nebo je pacient zkrátka nechce nebo nemůže brát (a my nechápeme, proč je nedoporučují všichni hned a pokaždé). Vakuové pumpy mají obvykle podobu válce, kam se umístí penis, vytvoří se v něm podtlak a ten způsobí erekci, která pak ještě nějakou dobu vydrží i po sundání válce. Jde o velmi spolehlivé řešení, které přivodí erekci a navíc má celkově hojivý efekt a problémy s erekcí pomáhá léčit.

Vakuové pumpy najdete většinou i v sortimentu sexshopů, protože se používají jako běžná erotická pomůcka. Podtlak totiž způsobuje i vyšší citlivost penisu a existují i pumpy, které umí například vibrovat. Takže léčbu s vakuovou pumpou můžete pojmout i velmi příjemně… a klidně i jako formu předehry. Jen si dejte pozor na to, ať nikdy nepřekročíte povolený čas pro podtlak.

5. Léčba poruch erekce rázovou vlnou

Tato moderní léčebná metoda patří mezi ty zajímavé. Léčba poruch erekce rázovou vlnou spočívá v tom, že se do penisu pustí rázová vlna. Ta krátkodobě a výrazně zvýší prokrvení penisu, což má za následek novou tvorbu krevních cév v oblasti topořivých těles. A to má dlouhodobě dobrý vliv na kvalitu erekce, která bude pevnější až dva roky.

Léčba rázovou vlnou je ambulantní a bezbolestná, ale bohužel si ji tedy budete muset za dva roky zopakovat.

6. Aplikace vazoaktivní látky (injekce)

Vazoaktivní látka nastupuje, když předchozí možnosti selhaly. Jde o ještě spolehlivější metodu vyvolání erekce, ale její aplikace je o něco náročnější než v případě pilulek, provádí se injekčně do penisu. Doktor určí dávku a vysvětlí postup a aplikaci pak podle potřeby zvládnete i doma. 

Existuje i varianta gelu zavedeného do močové trubice. To je sice příjemnější aplikace, avšak gel častěji provází nepříjemné vedlejší efekty jako pozdější pálení a svědění (nepříjemné vedlejší efekty vás však mohou potkat i při injekcích).

7. Penilní implantát

Nejzásadnější a nejnáročnější, chirurgické řešení. Které je ale také jako jediné trvalé. Hodí se, když všechny jiné typy léčby zklamaly, případně pokud chcete trvalé řešení.

Do penisu se chirurgicky zavede penilní implantát neboli penilní protéza, která v něm už zůstane a která bude pomáhat s erekcí. Dnes existují dva typy penilních implantátů – polotuhé a nafukovací. V některých případech je určitá varianta vhodnější, takž tu správnou by měl určit urolog.  

Polotuhý (semirigidní) implantát

Penis bude v podstatě stále tuhý a je možné ho ohnout do polohy ideální pro sexuální styk. Výhodou je větší jednoduchost, nevýhodou je, že je penis stále trochu tuhý, což může být těžké skrýt před pohledy ostatních.

Nafukovací implantát

Je více nenápadný a v poslední době také oblíbenější. V podstatě jde o to, že se do šourku uloží pumpa, která při zmáčknutí nafukuje protézu v penisu, čímž vzniká erekce.

Operace může sice vypadat jako trvalejší a příjemnější řešení, nicméně samozřejmě sebou nese rizika. Stejně jako každá další forma léčby poruch erekce –⁠ až na úpravu životního stylu… 

Přesto určitě následujte rady urologa (hlavně za ním jděte) a zkus třeba v průběhu oficiální léčby vyzkoušet i jiné přístupy, které najdete na našich stránkách.

O autorovi